Muzeum Narodowe w Gdańsku we współpracy z prawosławną parafią pw. św. Mikołaja w Gdańsku zaprasza na debatę na temat sakralnej twórczości Jerzego Nowosielskiego.
INFORMACJE PRAKTYCZNE
– kiedy: 26.01.2024 r. (piątek)
– czas: godz. 17:00-19:00
– miejsce: Parafia Prawosławna św. Mikołaja w Gdańsku, ul. Traugutta 45
– uczestnicy debaty: dr hab. Jacek Friedrich, prof. Aleksander Naumow, Vitali Michalczuk, Łukasz Hajduczenia
– wstęp wolny
– nie obowiązują zapisy
OPIS WYDARZENIA
Jerzy Nowosielski, uznawany dziś za jednego z najwybitniejszych polskich malarzy 2. połowy XX wieku, dużą część swojego życia poświęcił sztuce sakralnej. Trudno zliczyć wszystkie świątynie prawosławne, grecko- i rzymskokatolickie, w których znajdują się dzieła jego autorstwa. Nowosielski tworzył ikony, malował obrazy, wykonywał ikonostasy, aranżował wnętrza kościelne, projektował polichromie i witraże. Dla tradycyjnej sztuki, szukał współczesnego języka.
Razem z uczestnikami debaty: dr hab. Jackiem Friedrichem, prof. Aleksandrem Naumowem, Vitalijem Michalczukiem i Łukaszem Hajduczenia, zastanowimy się na czym polegał fenomen twórczości artysty i jakie innowacje wprowadził do sztuki sakralnej. Zajmiemy się także teologią Nowosielskiego w ikonie oraz zestawieniem powojennej sztuki sakralnej z tym, co zaproponował artysta.
Debata odbędzie się w prawosławnej świątyni pw. św. Mikołaja w Gdańsku, we wnętrzu której znajduje się ikona Pasji (Ukrzyżowanie) autorstwa Jerzego Nowosielskiego, wykonana w 1954 roku.
Panel dyskusyjny zwieńczony zostanie występem Męskiego Zespołu Muzyki Cerkiewnej Katapetasma pod kierownictwem Łukasza Hajduczeni. Kluczowym zadaniem zespołu jest poszukiwanie i odtworzenie prawosławnej tradycji nabożeństw w dawnej Rzeczpospolitej. Członkowie chóru to aktywni uczestnicy liturgii, psalmiści, dyrygenci i teolodzy, którzy traktują działalność koncertową jako przedłużenie muzycznego doświadczenia liturgii.