Zmarł wieloletni dyrygent chóru parafii Anatol Waliczenka

DSC_0318_bw

W dniu 8 lutego zmarł wieloletni dyrygent chóru parafii Św. Mikołaja w Gdańsku Anatol Waliczenka.

Urodził się 27 maja 1934 roku w Kownie na Litwie. Od młodzieńczych lat był związany z muzyką cerkiewną, prowadził chóry m.in. we Francji, Włoszech i Australii. Wykształcenie muzyczne otrzymał w Konserwatorium Wileńskim, którego później był wykładowcą. Uczył też w wileńskich szkołach muzycznych.

Po ślubie z Marią Korzeniowską przeniósł się do Polski i od 1969 roku mieszkał w Gdańsku, gdzie od 1971 do marca 2017 dyrygował chórem Prawosławnej Parafii Św. Mikołaja w Gdańsku. Jako dyrygent, gromadzący ludzi o różnych tradycjach, charakterach i talentach w zespole, który połączyła wzajemna życzliwość i wspólna modlitwa.

Jak sam mówił –„przedyrygował” w Gdańsku 46 lat. Za wieloletnią posługę dla dobra Cerkwii Sobór Biskupów PAKP nagrodził Anatola Waliczenkę w 2013r Orderem św. Marii Magdaleny II stopnia. Związany był też z Wojskową Parafią św. Jerzego w Gdańsku, której psalmistą był przez osiemnaście lat. Na wniosek Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego nagrodzony został srebrnym medalem Za Zasługi Dla Obronności Kraju.

Był pasjonatem muzyki i archiwalnych nagrań, kolekcjonerem płyt i patefonów, niewyczerpaną kopalnią wiedzy o ukochanych śpiewakach i kompozytorach, mistrzem artystycznej anegdoty. Żył w wielu kulturach jednocześnie i łączył sobą wiele kultur: przede wszystkim litewską, polską i rosyjską, ale mówił też po włosku, francusku, angielsku i niemiecku. Odtwarzał najstarsze nagrania na swoich zabytkowych patefonach, ale wysyłał je przyjaciołom przez internet, łącząc przeszłość z przyszłością, łącząc pokolenia.

Takie samo przesłanie niosły w sobie jego audycje, emitowane przez kilka lat na antenie Radia Gdańsk w cyklach: „Z historii fonografii”, „Igłą przez stulecia”, „Na scenie historii”, czy „Muzyczne opowieści Anatola Waliczenki”. Były tak popularne i wysoko cenione przez słuchaczy, ale też przez pracowników rozgłośni, że pan Anatol Waliczenka otrzymał tytuł „Radiowa Osobowość Roku 2013″.

WIECZNAJA PAMIAT.